Studenti FIT-a zajedno sa kolegama iz Hrvatske finalisti na svjetskom takmičenju SCORE u oblasti softverskog inžinjerstva

Studenti specijalističkih studija Fakulteta za informacione tehnologije, Univerziteta “Mediteran” : Vasilije Milinić, Tea Pavićević, , Dejana Tomašević, Luka Guzina zajedno sa kolegama sa master studija Fakulteta Elektrotehnike i računarstva, Univerziteta u Zagrebu Tonijem Jurjevićem, Markom Jurin i Petrom Jukicom su proglašeni za finaliste na takmičenju SCORE koje će se održati 25. maja u Madridu.

SCORE (https://conf.researchr.org/home/icse-2021/score-2021) je svjetsko takmičenje koje ima za cilj promovisanje edukacije u oblasti softverskog inžinjersva i namijenjeno je studentima koji pohađaju diplomske i postdiplomske studije. Studentski timovi koji su učestvuju na takmičenju, imaju zadatak da kreiraju softverski projekat na neku od tema  koju je predložio programski odbor SCORE. Ove godine zbog pandemije Corona virusa takmičenje će biti održano online.  

Studenti specijalističkih studija FIT-a trenutno učestvuju u programu mobilnosti (Erasmus+ International Credit Mobility) koji realizuju Fakultet za informacione tehnologije i Fakultet za inovacije, inžinjering i dizajn , Malardalen Univerzitet, Švedska.  okviru saradnje  trenutno završavaju master studije pohađaju na niverzitetu Mälardalen u Švedskoj.  Rad na pripremi projekta za takmičenje započeo je u okviru predmeta “Distribuirani softverski sistemi” . Sedam članova tima radili su online, raspoređeni na 2 lokacije sa dodijeljenim mentorima – Ivana Bosnić (Fakultet Elektrotehnike i Računarstva, Zagreb) i Abu Masud Naser (Mälardalen Univerzitet, Västerås).

PROJEKAT DRONGO

Tema studentskog projekta DRONGO je mobilna peer-to-peer aplikacija za razmjenu poruka.

Cilj projekta je da omogući razmjenu tekstualnih poruka između dva korisnika, a da korisnik nije obavezan da unese bilo kakve lične podatke prilikom registracije u aplikaciju. Trenutno na tržištu postoje aplikacije koje čuvaju razmenjene poruke između dva korisnika na centralizovanom serveru, stvarajući ranjivu tačku za razne napade. Da bi izbjegli ovaj problem, studenti su kreirali aplikaciju koja  ne koristi centralizovani server za čuvanje poruka, već se poruke čuvaju lokalno. Da bi razmijenili kontakte, korisnici jednostavno međusobno skeniraju QR kod kada se lično sretnu. Sve je to urađeno sa namjerom da aplikacija ima što veći nivo zaštite.

O NAZIVU PROJEKTA I LOGO-U

Studenti su dodijelili projektu specifično ime kao i logo iako se to nije zahtijevalo u okviru takmičenja. Od mnoštva predloga, za projekat je izabran naziv DRONGO. Iza ovog imena postoji priča: Drongo je zapravo vrsta ptice, koja često napada mnogo veće ptice da bi zaštitila svoje gnijezdo. Takođe, postoji izmišljeni lik po imenu Drongo, operater za borbu protiv terorizma zaposlen u tajnoj službi. Kombinacijom ove dvije priče, koje stoje iza imena, smislili su logo – pticu blistavih očiju sa šeširom. Šešir je asocijacija za detektive.

O BOJAMA PROJEKTA

Boje koje su koristili za dizajn aplikacije su Classic Blue i Saffron. Classic Blue je proglašena za boju godine 2020. godine od strane Pantone Color Instituta. Ispostavilo se da je omiljena boja žuta jedna od zajedničkih stavki tima, pa su odlučili da kao nijansu odaberu Saffron.Zvanično, DRONGO tim je ušao u finale i detalje o finalu možete pogledati na sledećem linku: https://conf.researchr.org/home/icse-2021/score-2021#program

drongo tim 3
prototype